Dziś jest sobota, 23 marca 2019. Imieniny Feliksa, Konrada, Zbysławy.LOGOWANIE
  login:     hasło:                     Nie pamiętam hasła!     Nie masz konta? Zarejestruj się

Jestes zainteresowany zakupem tego popularnego serwisu? Zglos swoja oferte: portal@gejowo.pl


Newsy

Pierwszy w Polsce ślub humanistyczny

Źródło: Magdalena Dubrowska/Gazeta.pl
2007-12-10, 0:00 / gej1

Zamiast miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej przysięgali sobie przynoszenie kawy do łóżka i przytulanie. W niedzielę w siedzibie Centralnej Biblioteki Rolniczej odbył się pierwszy w Polsce ślub humanistyczny.

Ten akt nie ma mocy prawnej. Jest świecką ceremonią na kształt ślubu kościelnego sprzed wprowadzenia ceremonii konkordatowych, a właściwie jego alternatywą. Humanistyczny, bo afirmuje człowieka i jego indywidualną tożsamość.

- To nie para młoda ma się podporządkować ceromonii! To ceremonia ma być dopasowana do potrzeb młodych, którzy ją współreżyserują - mówi Mariusz Agnosiewicz z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, apolitycznej organizacji działającej od 2006 r., która zaaranżowała niedzielny ślub. W swoich celach statutowych Stowarzyszenie wymienia m.in. krzewienie światopoglądu opartego na wiedzy i rozumie, rozwijanie tolerancji, zwalczanie stereotypów oraz działanie na rzecz rozdziału kościoła od państwa.

- Ceremonie humanistyczne - śluby czy pogrzeby - bujnie kwitną za granicą. W USA, Norwegii czy Szkocji są już sformalizowane - informuje Agnosiewicz.

Historyczna, bo pierwsza w Polsce para zaślubiona humanistycznie to Monika Szmidt i Miłosz Kuligowski, 23-letni psychologowie z Trójmiasta. - Znaleźliśmy ogłoszenie, że Stowarzyszenie szuka chętnej pary. Zgodziliśmy się, bo marzyliśmy o ślubie w zgodzie z własnymi przekonaniami i wartościami, a nie według szablonu - mówią. - Część rodziny zareagowała sceptycznie, ale w końcu wszyscy zaakceptowali nasz plan.

Wkrótce Monika i Miłosz zamierzają sformalizować związek w Urzędzie Stanu Cywilnego. A w niedzielne popołudnie wkroczyli do wypełnionej po brzegi Sali Odczytowej Centralnej Biblioteki Rolniczej wśród płonących świec i zapachu trociczek. Ona w zielonej sukience, on w koszuli i marynarce. Ceremonię prowadzili Krzysztof Tanewski z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów i Jane Bechtel, która na co dzień udziela ślubów humanistycznych w Szkocji.

- W ten sposób hołdujemy równouprawnieniu płci - oświadczyli na wstępie. Potem odczytano głośno fragmenty z książek, które państwo młodzi wybrali, by dać wyraz swoim uczuciom. Cytat Moniki pochodził z "Kociej kołyski" Kurta Vonneguta, a Miłosza z "Mszy wędrującego" Edwarda Stachury. Następnie młodzi wyrecytowali tekst przysięgi, którą wcześniej wspólnie napisali: "Zobowiązuję się do przynoszenia ci porannej kawy. Przysięgam, że będę cię przytulać i całować. Obiecuję dzielić się z tobą wszystkim: myślami i materiałem genetycznym. Złość się na mnie, jeśli to konieczne i wybaczaj, jeśli to możliwe. Tęsknij, gdy wyjadę lub gdy wyjdę do drugiego pokoju" - przysięgali uroczyście. Jedynym tradycyjnym elementem zaślubin okazała się wymiana pierścionków, a także okrzyki dolatujące z hallu, kiedy humanistyczni nowożeńcy przy dźwiękach skrzypiec zamiast Marszu Mendelsona opuścili salę: "Gorzko! Gorzko!".

- To świetny pomysł, chociaż balibyśmy się rozgłosu medialnego - skomentowali Elżbieta i Tomasz Romanowie racjonaliści, którzy na ślub i towarzyszące mu obchody setnej rocznicy I zjazdu wolnomyślicieli przyjechali z Łodzi.

Aby w dowolnym miejscu przeczytać naszego najnowszego newsa na wyświetlaczu swojego telefonu komórkowego, wyślij SMS o treści GNEWS na numer 71955 (koszt 1,22zł z VAT)

Chcesz być na bieżąco? Zaprenumeruj otrzymywanie nowych newsów przez SMS wysyłając na numer 79955 73955 SMS o treści GNEWS. Promocyjny abonament w cenie tylko 10,98 zł 3,66 zł (z VAT) obejmuje aż 30 kolejnych wiadomości (SMS'y wysyłane są w godz. 8-22).

KOMENTARZE (4)
  AndrzejKonski - 2007-12-15 19:13:36
pieknie - to krok we wlsciwa strone
  scynk - 2007-12-11 08:32:40
Bardzo mi się to podoba!
  Esma - 2012-04-25 11:21:16
Tak. Dawid. Popełnił samobf3jstwo. Właściwie zrobił to na moim blogu. Fikcja przekuła się w rtwzcyeiszość. Nigdy nic nie bierze się z niczego. Boję się dalej pisać.
  Andrzej - 2007-12-11 03:40:20
może i my byśmy mogli skorzystać z instytucji ślubów humanistycznych ? Ja jestem za, zapytam się tylko rano mojego miśka, czy tez jest "za"
Ilość komentarzy: 4
Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:

E-mail:

Treść:

Pogrubienie tekstu Kursywa Podkreślenie
Grafika:
Wpisz w okienko wygenerowaną liczbę:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez zarejestrowanych użytkowników oraz zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy sprzecznych z ideą portalu, działających na jego szkodę, niezgodnych z prawem oraz wulgarnych.

Nadużywanie swobody wypowiedzi oferowanej zarejestrowanym użytkownikom może doprowadzić do nałożenia na konto bana na komentarze lub jego usunięcia.


W przypadku problemów z działaniem formularza, upewnij się czy w Twojej przeglądarce włączony jest JavaScript. Wszelkie błędy w działaniu należy, wraz z opisem oraz nazwą i wersją przeglądarki, zgłaszać webmasterowi.
RSS     RSS Top 10 OKmarket Zarabiaj z nami... Reklama Kontakt
Dzisiaj urodziny ma:
» kajot23 » mlody1703 » samotny2015 » vapiti

            Gej randki                                    

© 1997-2009 · Portal gejowo.pl · Twój portal Gej & Les