Ruch Janusza Palikota, a nie Sojusz Lewicy Demokratycznej, jest od teraz głównym przedstawicielem polskiej lewicy. To z jego listy po raz pierwszy w polskim parlamencie zasiądzie Anna Grodzka i Robert Biedroń. Mandat z tej listy zdobyła prawdopodobnie również Wanda Nowicka.
Według danych PKW z 92,9 proc. komisji wyborczych z Krakowa, Anna Grodzka, starująca z listy Ruchu Palikota, zdobyła 18 tysięcy głosów (3,83 proc.). Tym samym pokonała jedynkę SLD Tomasza Kalitę, który prawdopodobnie nie dostanie się do Sejmu.
Będzie ona pierwszą transseksualną parlamentarzystką w polskim Sejmie i obecnie jedyną taką posłanką na świecie. O tym wyniku informują już największe światowe media, podkreślając, że wynik ten zdobyła w bardzo katolickim kraju.
Według wstępnych danych z Gdynii i Słupska, posłem zostanie Robert Biedroń, jedynka na liście Ruchu Palikota. Według szacunków zdobył on 14 330 głosów (3,57 proc.). Dla porównania SLD będzie reprezentował tylko Leszek Miller, który szacunkowo zdobył 15 315 głosów (3,82 proc.).
We wcześniejszych wyborach Robert Biedroń startował bez powodzenia z listy SLD. Po sporze z Grzegorzem Napieralskim, który nie dotrzymał słowa dotyczącego czołowego miejsca dla Biedronia na liście SLD, ten postanowił startować z listy Palikota.
Taką samą decyzję, po identyczym sporze z Napieralskim, podjęła Wanda Nowicka. Według wstępnych danych również ona powinna otrzymać mandat posła.
Do Sejmu wszedł również ze stołecznej listy Ryszard Kalisz otrzymując 42 943 głosy. Jednak został pokonany w tym samym okręgu przez Janusza Palikota - 74 254 głosy.
Mandatu posła nie zdobędzie Krystian Legierski, który z listy SLD zdobył 1750 głosów. Tomasz Szypuła, obecny prezes KPH, startujący z listy Ruchu Palikota, też nie dostanie się do Sejmu.

W Senacie zasiądzie przyjaciel środowiska LGBT Marek Borowski, który startował jako kandydat popierany przez PO i SLD, i który pokonał seniora Zbigniewa Romaszewskiego.
Według danych PKW z 84,76 proc. komisji wyborczych w okręgu nr 42, obejmującym 5 prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, Marek Borowski zdobył 84 503 głosów (49,84 proc.), pokonując Zbigniewa Romaszewskiego (PiS), którego poparło 48 867 wyborców (28,82 proc.).
Na marginesie komentarz prawicowego Tomasza P. Terlikowskiego, redaktora naczelnego portalu Fronda.pl :) Zobaczyć minę Terlikowskiego podczas ogłaszania wyników - bezcenne!
