Dziś jest niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji.LOGOWANIE
  login:     hasło:                     Nie pamiętam hasła!     Nie masz konta? Zarejestruj się

Jestes zainteresowany zakupem tego popularnego serwisu? Zglos swoja oferte: portal@gejowo.pl


Artykuły

2009, 2010, co dalej...?

2010-01-01 / Walpurg
Komentarze: 18

 

No i stało się. Czy tego chcemy, czy nie, 2009 rok skończył się a zaczął się rok 2010. Jaki był ten mijający rok? Trudno o jednoznaczną ocenę.

Poza Polską, jedne kraje decydowały się zrobić krok do przodu – to przypadek nie tylko Austrii, Szwecji, Portugalii, ale i Urugwaju czy Meksyku. W Islandii lesbijka została premierem a w Niemczech gej objął stanowisko wicekanclerza i ministra spraw zagranicznych. Inne zrobiły krok do tyłu – Litwa czy Uganda. Polska w dalszym ciągu bliższa jest tak homofobicznym krajom jak Bułgaria, Gruzja, Ukraina czy Białoruś.

Na polityków liczyć nie możemy, bo parlamentarną większość stanowią partie homofobiczne, zaś deklarujący postawy gay-friendly lewicowy margines, jako margines właśnie, nic zrobić nie może. Zresztą, pamięć mamy dobrą i wiemy, że nawet gdyby mógł, to niekoniecznie na lewicę moglibyśmy liczyć.

Jesteśmy więc sami. Dostajemy po głowie od konserwatywnych polityków, dostajemy od hierarchów Kościoła katolickiego, dostajemy od dziennikarzy i publicystów. Tylko sami możemy sobie pomóc. I w zakończonym roku znalazło się na szczęście kilka odważnych osób, które postanowiły zawalczyć o swoją i naszą godność.

Najodważniejszym okazał się Ryszard Giersz, sprawca najgłośniejszego procesu. Bez wątpienia jego wygrana stanowi najważniejsze pozytywne wydarzenie 2009 roku. Po raz pierwszy polski sąd jasno stwierdził, że nawet w homofobicznej Polsce istnieją granice poniżania gejów.

W pierwszej połowie roku do sądu poszedł też Krystian Legierski – skarżył się na obniżanie jego szans wyborczych poprzez wypowiedzi sprowadzające homoseksualizm do choroby psychicznej. Niestety przegrał. Sądy kolejnych instancji uznały, że katolickie dyrdymały na temat homoseksualizmu są równoważne z oficjalnym stanowiskiem nauki, a tym samym, że można uznać istnienie w tej sprawie „kontrowersji”. Krystian postanowił więc pójść do Strasburga. Trzymamy kciuki.

W drugiej połowie roku wytoczony został przez Urszulę Pawlik i Michała Minałto proces za obrażający nas i de facto zrównujący z pedofilami rysunek Andrzeja Krauze. Sam rysunek można by było jeszcze uznać tylko za głupi wyskok homofobicznego dziennika, ale za nim poszły teksty – felieton Rybińskiego i arcypodły tekst Terlikowskiego. Mamy zatem kolejny proces. Problem w tym, że znalazła się osoba, która nie z powodów merytorycznych, ale wskutek personalnych uprzedzeń, postanowiła sprawę storpedować. Cóż, nie od dzisiaj wiadomo, że naszemu środowisku bardziej od homofobów szkodzą niektórzy „nasi”.

Wspomnijmy też kilka incydentów, na które nie zareagowaliśmy – w tym roku ks. Dariusz Oko, pracownik krakowskiego Uniwersytetu Jana Pawła II, posunął się do insynuacji, że homoseksualiści próbowali go zamordować, a poseł PiS (poparty przez polityków PO) domagał się sprawdzenia stron gejowskich jako siedlisk pedofilii.

Jeśli, drogi Czytelniku, chcesz zapytać, dlaczego w tych sprawach nie było żadnej reakcji czy procesu sądowego, zapytaj sam siebie, dlaczego Ty niczego nie zrobiłeś! Nauczmy się, że tak długo będą nami gardzić i będą nas opluwać, jak długo każda i każdy z nas nie będzie reagował. Giersz, Legierski, Pawlik czy Minałto mają z całą pewnością setki ważniejszych i ciekawszych rzeczy do zrobienia niż chodzenia po sądach (i czasem obrywanie za to od niektórych „gejowskich” portali) a jednak zdecydowali się zawalczyć. Ty też możesz!

Drugie pod względem znaczenia dla środowiska wydarzenie minionego roku to pojawienie się pozytywnie przedstawionych wątków gay-friendly w polskich telenowelach. W„Na Wspólnej" (TVN) uczniowie szkoły średniej stanęli murem za nauczycielem wychowania fizycznego, którego dyrekcja chciała zwolnić, bo był gejem. W „Barwach szczęścia" (TVP 2) całe osiedle domków jednorodzinnych protestowało przeciwko parze gejów mieszkających w jednym z domków. Niechęć minęła, gdy jeden z gejów uratował życie i zdrowie córki najbardziej zaangażowanego w protesty homofoba. Nastała sielanka i sąsiedzka przyjaźń.

Waga tak poprowadzonych wątków jest nie do przecenienia. Każdy z nich powoduje więcej dobrego niż zsumowana działalność środowiska LGBT. Te seriale oglądają miliony widzów, zwłaszcza w małych miasteczkach i na wsiach – tam, gdzie obraz gejów i lesbijek jest najbardziej przesiąknięty negatywnymi stereotypami.

Mieliśmy w tym roku kilka manifestacji – marsz w Krakowie i parada w Warszawie okazały się frekwencyjnymi porażkami jak na kilkuletnie już cykliczne imprezy. Proporcjonalnie lepiej wypadł Poznań a do „maszerujących” miast dołączył Wrocław. Po raz pierwszy obchodziliśmy w Warszawie urodziny Władysława IV Wazy a w Krakowie po raz drugi urodziny Władysława Warneńczyka. Niestety, w tych imprezach udział gejów i lesbijek był jeszcze mniejszy. To wszystko dowodzi, jak bardzo większości osób z naszego środowiska zupełnie nie zależy...

Świetną inicjatywą była akcja przygotowywania filmików z własnymi coming outami z okazji Międzynarodowego Dnia Wychodzenia z Szafy. Ważny był też bunt środowiska przeciwko homofobicznemu cyklowi wykładów „psychologa” Camerona.

Środowisko LGBT (reprezentowane przez działaczy kilku organizacji) zrezygnowało pod koniec roku z kontaktów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Januszem Kochanowskim. Choć spotkania z Kochanowskim były ponoć urocze, nie przynosiły żadnych konkretów.

Zainicjowano natomiast cykl debat dotyczących kształtu postulowanych przez środowisko związków pomiędzy osobami tej samej płaci. W całym kraju odbywają się spotkania (w sobotę 9 stycznia w Katowicach! – patrz dział „Zaproszenia”) z udziałem Ygi Kostrzewy, Mariusza Kurca, Krystiana Legierskiego i Tomasza Szypuły. Każdy może przyjść i powiedzieć, jak wyobraża sobie regulację homozwiązków. Nie możemy jako środowisko walczyć o coś, jeśli nie wiemy, czego chcemy.

Miniony rok był bogaty w wysyp ważnych książek – od pozycji naukowych i paranaukowych („Geje i lesbijki. Życie i kultura”, „Homoseksualizm” P. Fijałkowskiego, „Radość seksu gejowskiego”), poprzez komiksy („Fun Home”, „Mężczyzna przedmiot pożądania”) i bajki („Z Tangiem jest nas troje"), po znakomity przewodnik po Warszawie („HomoWarszawa”). Był to też rok, w którym mogliśmy zobaczyć w kinach „Obywatela Milka” – film, który pokazuje, jak robi się politykę i jak walczy się o nasz prawa.

Żeby nie było za słodko, wróćmy na ziemię. Sens wszystkich działań ruchu LGBT bierze się zawsze z pogardy i uprzedzeń, takich jak te, które tkwią w głowach przedstawicieli Kościoła. Warto wspomnieć o wypowiedziach sprzed samych świąt dwóch ważnych hierarchów Kościoła katolickiego – kard. Barragana i abpa Pieronka. Obaj uznali za stosowne, by właśnie przed świętami oznajmić wszystkim, że „homoseksualiści nie wejdą do Królestwa Niebieskiego”. Wypowiedzi te dowodzą, że hierarchowie KK wcale nie kierują się moralnością a jedynie zwykłymi uprzedzeniami. Dlaczego bowiem żaden z nich nie powiedział, że mordercy nie wejdą do nieba? Albo gwałciciele, pedofile (no, tu rozumiem – solidarność zawodowa), oszuści, złodzieje itd.? Dlaczego tylko homoseksualiści zasłużyli na wypowiedzi dwóch ważnych hierarchów? Czy homoseksualiści naprawdę są gorsi od morderców i gwałcicieli? Czy to nie jest dowód na uprzedzenia kleru?

Na koniec coś najgorszego, co zapamiętałem z kończącego się roku. To paskudne, niekończące się i przemądrzałe moralizowanie Tomasza Terlikowskiego. Jeśli prawdą jest, co pisał w Boskiej komedii Dante, że pycha jest najgorszym z grzechów, dla pana Tomasza w piekle wydzielony jest już spory apartament. Jakąż trzeba mieć butę i pychę, by pozwalać sobie na tak arbitralne ocenianie wszystkich – od homoseksualistów, przez polityków, dziennikarzy, a nawet biskupów, po samego papieża! Jeśli ktoś nie wie, to uświadamiam, że ostatnio Terlikowski pouczał nawet Benedykta XVI, o której godzinie powinien odprawić pasterkę. To wyjątkowo niesympatyczny przypadek faryzeizmu i zarozumialstwa. Szkoda, że jako „wzorowy” katolik nie trafił nigdy na piękną ewangeliczną scenę, gdy do Chrystus faryzeusze przyprowadzili cudzołożnicę. Choć z drugiej strony, gdyby Terlikowski wtedy znalazł się w pobliżu Chrystusa i jego zapewne zacząłby pouczać…

Co nas spotka w 2010 roku? Tego nie wie nikt. Ale to będzie ciężki rok.

Czekają nas wybory samorządowe (to pół biedy) i wybory prezydenckie. Będzie więc szereg okazji, by przypodobać się wyborcom, a w przedwyborczym amoku politycy potrafią wymyślać takie rzeczy, że nie jeden raz podniesie się nam ciśnienie. To też rok beatyfikacji ks. Popiełuszki i Jana Pawła II – akurat pomiędzy tymi wydarzeniami ma się odbyć w Warszawie Euro Pride. Już dzisiaj, pół roku wcześniej, wiem, co usłyszymy. Znowu będzie, że to celowa prowokacja wymierzona w pamięć wielkich Polaków…

Nie bójcie się jednak wyjść z domu i przyjechać do Warszawy. Skoro przyjadą homiki z innych państw, w tym spoza Europy, nie możemy dać ciała. Pokażmy, że potrafimy walczyć o swoje prawa, ale też, że potrafimy się dobrze bawić. Powodzenie tej europejskiej imprezy zależy nie tylko od organizatorów ale i od zaangażowania każdego i każdej z nas.

Nie dajcie się poniżać w 2010 roku!
Nie dajcie się opluwać i pogardzać sobą!
Macie prawo żyć z osobą, którą kochacie, lub w taki sposób, jaki uznacie za najlepszy dla siebie.
Miejcie odwagę być sobą!

Wszystkiego Najlepszego w 2010 roku!

Walpurg

P.S. Na głównej stronie możecie zdecydować w ankiecie, które z wydarzeń 2009 było waszym zdaniem najważniejsze.

Aby w dowolnym miejscu przeczytać naszego najnowszego newsa na wyświetlaczu swojego telefonu komórkowego, wyślij SMS o treści GNEWS na numer 71955 (koszt 1,22zł z VAT)

Chcesz być na bieżąco? Zaprenumeruj otrzymywanie nowych newsów przez SMS wysyłając na numer 79955 73955 SMS o treści GNEWS. Promocyjny abonament w cenie tylko 10,98 zł 3,66 zł (z VAT) obejmuje aż 30 kolejnych wiadomości (SMS'y wysyłane są w godz. 8-22).
KOMENTARZE (18)
1 2 »»
  KaFor - 2010-01-05 18:48:56
Tymczasem 2010. Czas wejść z przytupem, przebiec go śmiało i uwieńczyć sukcesem!

Do przodu Polsko!!!

http://kobieta.wp.pl/kat,65524,title,Ustawa-o-zwiazkach-partnerskich,wid,11829078,wiadomosc.html


  KaFor - 2010-01-10 17:52:31
Nowy projekt ustawy o związkach partnerskich ma napisać wiceszefowa SLD Katarzyna Piekarska. Jeszcze w styczniu ma odbyć się poświęcone projektowi specjalne posiedzenie klubu Lewicy w tej sprawie, w którym wezmą udział m.in. przedstawiciele Kampanii Przeciw Homofobii i organizacji "Lambda". We wstępnych postulatach dotyczących treści projektu ustawy, przekazanych już przez KPH politykom SLD, znalazły się m.in. prawa obecnie przysługujące tylko małżonkom, np. do dziedziczenia, wspólnej własności, decydowania o leczeniu, wspólnego rozliczania podatków, korzystania z zabezpieczenia socjalnego, w tym świadczeń ZUS, a także objęcia partneraubezpieczeniem zdrowotnym.

http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/385059,srodowiska_antyho mofobiczne_debatuja_nad_ustawa_o_zwiazkach_partner skich.html
  Centrolewicowiec - 2010-01-04 22:12:16
Wspaniały tekst i wspaniałe życzenia.
Podpisuję się pod tymi życzeniami wszystkimi kończynami
Niech te zyczenia zmienią się w działania:

Nie dajmy się poniżać w 2010 roku!
Nie dajmy się opluwać i pogardzać sobą!
Miejmy prawo żyć z osobą, którą kochamy, lub w taki sposób, jaki uznamy za najlepszy dla siebie.
Miejjmy odwagę być sobą!

Wszystkiego Najlepszego w 2010 roku!
POZDRAWIAM
  rafal - 2010-01-02 21:03:18
Tak jest wielkie uklony dla Ryszarda G Pozdrawiam
  kuba67 - 2010-01-02 20:57:50
Brawo dla Ryszarda G
  simi_85 - 2010-01-01 20:46:47
Moim zdaniem te parady robią więcej złego niż dobrego. Ludzie kojarzą geja nie ze zwykłym chłopakiem niczym nie odbiegającym od innych ale z jakimś dziwadłem w damskich ciuchach z ostrym makijażem.
  Goldman - 2010-01-02 01:01:46
Cóż, pogódź się wreszcie, że nie jesteś zwykłym chłopakiem i brak makijażu Ci nie pomoże w upodobnieniu się do większości. Zwykły chłopak nie robi loda facetom - tak zachowuje się mniejszość - jakieś 4% populacji - zwana homoseksualistami.
  simi_85 - 2010-01-02 22:19:45
Jestem zwykłym przeciętnym facetem, a zarazem gejem i nie czuję potrzeby żeby manifestować to przebrany za jakieś dziwadło. To wszystko wzbudza do nas jedynie agresję. Jestem po coming out'cie i mam jeden wniosek a mianowicie ludzie postrzegają geja właśnie jako jakieś dziwadło, przebrane, pomalowane itd a nie jak zwykłego chłopaka który żyje, pracuje, bawi się tak jak każdy inny człowiek. Są inne sposoby zwrócenia uwagi na tolerancję. Pokażmy, że poza tym że żyjemy z osobą tej samej płci w niczym nie różnimy się od innych.
  simi_85 - 2010-01-02 22:23:04
Jestem zwykłym przeciętnym facetem, a zarazem gejem i nie czuję potrzeby żeby manifestować to przebrany za jakieś dziwadło. To wszystko wzbudza do nas jedynie agresję. Jestem po coming out'cie i mam jeden wniosek a mianowicie ludzie postrzegają geja właśnie jako jakieś dziwadło, przebrane, pomalowane itd a nie jak zwykłego chłopaka który żyje, pracuje, bawi się tak jak każdy inny człowiek. Są inne sposoby zwrócenia uwagi na tolerancję. Pokażmy, że poza tym że żyjemy z osobą tej samej płci w niczym nie różnimy się od innych.
  przemonice - 2010-01-04 13:43:20
Chodzi o to, ze wiele gejow nie ma tak naprawde innych zainteresowan i pasji poza uprawianiem przygodnego seksu badz tez paradowaniem w damskich ciuchach i mizianiem sie w miejscu publicznym. Wielu gejow to ludzie prozni i snobistyczni lubiacy to krzykliwie okazywac.Gdy zycie jest puste i jedyna przyjemnoscia jest zaliczenie i porzucenie kolejnego partnera to istotnie az ciagnie czlowieka do tego by skakac i robic histerie na ulicach.

Gejow wiernych, pracowitych i uczciwych jest, wg mnie, procentowo o wiele mniej niz heterykow.
  - 2010-01-04 22:12:01
Przemonice masz dużo racji. Spora część osób ze środowiska to zakochani w sobie lalusie zapatrzeni w lustro i szyby sklepowe. Jak mogą kogoś pokochać skoro są zakochani sami w sobie.
  Mary - 2012-06-07 09:39:08
Danone to nic innego tylko wzireunek. Wciskają ludziom kit pod postacią zdrowego jedzenia. A ciekawy czy ktoś zauważył, że do jogurtf3w dodają zwierzęce produkty jak żelatyna wieprzowa. Super zdrowe, nie?
  jak nie, jak tak?! - 2010-01-02 01:11:34
Uważaj, bo oberwiesz epitetami: "Ty zdrajco, zbrodniarzu, wrogu klasowy". Zaraz zapewne uraczony zostaniesz zapewne trafną hipotezą o tym, że żyjesz w heteromatriksie, że dajesz się podporządkować księżom, że jesteś homofobem "zinternalizowanym", że zabraniasz ludziom się ujawniać, że zabraniasz ludziom chodzić z fallusem na ulicy.

Wstydź się.
  przemonice - 2010-01-04 13:57:10
Dokladnie. Otoz zgodnie z dekretem KC Gejostanu Walczacego patriotycznym obowiazkiem kazdego geja i lesbijki jest walka z Kosciolem oraz "rawicowa" wladza braci Kaczynskich.

Patriotyzm dla geja i lesbijki to milosc to ogolnoswiatowej spolecznosci LGBT. Przynaleznosc narodowa, poglady polityczne i zainteresowania nie odgrywaja roli; kazdy przykladny gej&lesbijka jest rowny wobec drugiego(giej) i ma prawo oraz obowiazek uprawiac milosc z kazdym czlonkiem spolecznosci.
  geek - 2010-01-01 17:10:48
Trzeba było napisać coś o Trytku
Ilość komentarzy: 18
Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:

E-mail:

Treść:

Pogrubienie tekstu Kursywa Podkreślenie
Grafika:
Wpisz w okienko wygenerowaną liczbę:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez zarejestrowanych użytkowników oraz zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy sprzecznych z ideą portalu, działających na jego szkodę, niezgodnych z prawem oraz wulgarnych.

Nadużywanie swobody wypowiedzi oferowanej zarejestrowanym użytkownikom może doprowadzić do nałożenia na konto bana na komentarze lub jego usunięcia.


W przypadku problemów z działaniem formularza, upewnij się czy w Twojej przeglądarce włączony jest JavaScript. Wszelkie błędy w działaniu należy, wraz z opisem oraz nazwą i wersją przeglądarki, zgłaszać webmasterowi.
Free porn Movies, HD porn tube gratis porno And German porn movies HD videos. Best deuporno Videos and High Quailty Porn porn videos All Locations Supported. And German sex videos porn Fuck movies sex porn, You porn videos porn videos, Sex Videos free porn videos, i like porn videos porn Und Beste porno filme feuchte sex , germany videos frei sex , neu german porns neu pornos
RSS     RSS Top 10 OKmarket Zarabiaj z nami... Reklama Kontakt
Dzisiaj urodziny ma:
» asmodel87 » Beren90

            Gej randki                                    

© 1997-2009 · Portal gejowo.pl · Twój portal Gej & Les