Dziś jest niedziela, 22 kwietnia 2018. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji.LOGOWANIE
  login:     hasło:                     Nie pamiętam hasła!     Nie masz konta? Zarejestruj się

Jestes zainteresowany zakupem tego popularnego serwisu? Zglos swoja oferte: portal@gejowo.pl


Artykuły

Poczęta „w szafie”

2009-03-29 / Walpurg
Komentarze: 3
 
Nie lubię komiksów. Męczy mnie oglądanie obrazków i czytanie tekstów w dymkach. Ale Fun Home to coś o wiele więcej niż komiks – to przyzwoicie napisana powieść, jakiej w języku polskim jeszcze nie było. Towarzyszący obrazkom tekst, jak piszą tłumacze, „posiada wyrazisty, poddany wielu literackim zabiegom artystyczny kształt” – trudno się z tym nie zgodzić. I dlatego Fun home to lektura obowiązkowa dla środowiska LGBT.
 
 


 
Autorzy tłumaczenia zdecydowali się pozostawić pierwszą część tytułu bez translacji – tylko angielska forma pozwala bowiem na zachowanie pewnej dwuznaczności charakteryzującej oryginał. „Fun home” to skrót od „funeral home”, czyli „dom pogrzebowy”. Jednocześnie jednak samo „fun” oznacza przecież też „zabawę” bądź przymiotnik „fajny”.
 
Lubicie Sześć stóp pod ziemią? Wspominam o tym kultowym, także w środowisku LGBT, serialu, nie tylko dlatego, że miejscami akcji wspomnianego serialu i komiksu Alison Bechdel są obszerne domy dzielone z rodzinnym interesem w postaci zakładu pogrzebowego, ale także dlatego, że lektura Fun Home wymaga posiadania podobnego poczucia „czarnego humoru”.
 
Zresztą skojarzenie z Sześć stóp pod ziemią to nie jedyny kontekst przychodzący do głowy. Zbudowany w amerykańskim neogotyku dom oraz jego mieszkańcy są naszkicowani trochę na wzór rodziny Adamsów.
 
Ujmując rzecz w skrócie, otwierając strony Fun Home wkraczamy w świat, w którym narratorką jest młoda dziewczyna, wspominająca swoje dzieciństwo i proces dochodzenia do odkrycia w sobie homoseksualnej tożsamości.
 
To także historia ewolucji stosunków pomiędzy córką – lesbijką a homoseksualnym ojcem – od chłodu do łączącej ich bliskości. Wyjście dziewczyny „z szafy” dokonało się zresztą pod pewnym wpływem ojca, który na zewnątrz był „alchemikiem estetyki i erudytą przestrzeni”, a przekładając to „z polskiego na nasze” – był zwyczajną, ukrytą w małżeństwie, na dodatek trzykroć dzieciatą, ciotką-estetką robiącą w branży pogrzebowej.
 
Alison Bechdel, autorka komiksu, zanim napisała Fun Home nie była powszechnie znana, choć ćwierć wieku rysowała już komiksy w serii Dykes to Watch Out For. Z punku widzenia czytelnika ciekawe może być to, że autorka oparła opowieść o własne doświadczenia życiowe decydując się na dosyć niebezpieczny krok – zdobywa się bowiem nie tylko na odwagę krytykowania swojej rodziny ale i ujawnienia bardzo bolesnych faktów z jej życia. Być może dzieje się tak, bo - jak pisze Izabela Filipiak w towarzyszącym książce eseju Fun Home, czyli żałoba po nieobecności - „ujawnianie okazuje się odruchem, który nabywa się po tak zwanym coming oucie. Raz ujawniwszy, nie możemy przestać: obiekty warte ujawnienia mnożą się czy to w osobistych, czy w kulturowych szafach.”
 
Wróćmy jednak do bohaterów tragikomiksu i przedstawionej tam amerykańskiej rodziny. Dosyć niezwykłe jest, że jej członkowie rozmawiają ze sobą głównie za pomocą książek – nie potrafiąc powiedzieć sobie wprost o swoich pragnieniach, o tym, co czują, czynią to wzajemnie podsuwając sobie lektury. I tak na przykład pomysł na samobójczą przyczynę nagłej śmierci ojca ma początek w jego ostatniej przedśmiertnej lekturze Alberta Camusa. Pojawiają się też mające za zadanie kreować tożsamość bohaterów książki Prousta, Wilde`a, Homera, Joyce`a i Fitzgeralda. Książki spełniają tu zresztą jeszcze jedną rolę – obszerna biblioteka ma za zadanie przyciągać atrakcyjnych młodych studentów…
 
Narratorka Alison jest w związku z radykalną działaczką emancypacyjną ale i poetką – ich łóżko jest zatem miejscem orgii nie tylko seksualnych ale i intelektualnych a nawet politycznych – to wspólne łóżko obu lesbijek staje się „swoistym połączeniem teorii i praktyki”. Czy jednak Alison udało się wyjść z szafy?
 
Jeśli przyjrzymy się przedstawionej rodzinie, dostrzeżemy, że to mały krąg ludzi, w którym wszyscy się duszą. Wywierają na siebie wpływy, stwarzają pozory, udają harmonię ale mają też swoje tajemnice – z wierzchu jest to więc niby idealna rodzina a od środka już taka nie jest. Jedyną droga do szczęścia wydaje się zatem wyrwanie z tego świata. Ale Alison nawet tego ostatecznie nie potrafi – gdy jej ojciec umiera, wraca do domu, by ustalić z matką „najlepszą” dla siebie i otoczenia wersję śmierci ojca. Nie potrafi zatem wyjść z teatru pozorów.
 
Interesujący jest wreszcie sposób konstrukcji tragikomiksu Fun home. W gruncie rzeczy faktów jest tutaj niewiele, a mimo to ma się wrażenie uczestniczenia w jakimś ogromie zdarzeń składających się na życie fikcyjnych postaci: oto bowiem córka odkrywa w sobie skłonności homoseksualne, decyduje się powiadomić o tym rodziców a odpowiedzią na to jest samobójcza śmierć ojca – tyle wiemy na początku. Ale zaraz potem, w kolejnych rozdziałach, kilkakrotnie czytamy w zasadzie tę samą historię, ale opisaną poprzez inne fakty, ukazaną z odmiennych perspektyw. Poznajemy więc nowe szczegóły, które wydają się przewracać nasze pierwotne wrażenia.
 
Można by zaryzykować tezę, że to przykład literatury – nazwijmy to tak – koncentrycznej, a zatem zbudowanej niczym program nauczania historii w szkole podstawowej, gimnazjum, średniej i na studiach, gdzie uczymy się ciągle niby o tym samym, ale za każdym razem dowiadujemy się nowej porcji danych, dzięki czemu nasz ogląd i interpretacja zdarzeń stają się szersze i głębsze. Ma zatem rację Izabela Filipiak we wspomnianym eseju, że ten komiks lekceważy tradycyjny dla literatury, a zatem męski, typ linearnego rozwoju fabuły. Ale – jak czytamy u Filipiak – „brak linearności nie sprawia, iż odpowiedzią staje się chaos. Siedem części oznacza, że za każdym razem inaczej dochodzi się do tego, co jest być może prawdą”.
 
Dodatkowy wielki plus należy się tłumaczom za bardzo ciekawe uwagi na końcu książki – to interesująca lektura dla każdego, kto interesuje się problematyką związaną z przekładem. Warto przyjrzeć się na przykład zmaganiom z przełożeniem angielskiego „butch” – po zasięgnięciu rady forumowiczek lesbijskiego portalu autorzy dysponujący dosyć rozległą wiedzą literaturoznawczą i erudycją literacką zdecydowali się na określenie… Ale to i wiele innych wartych lektury rzeczy doszukacie się już w trakcie lektury Fun Home.
 
Polecam!
 
Fun Home to 250 stron naprawdę ciekawej, inspirującej i bawiącej literatury.
 
 
 
________________________________________________
Alison Bechdel, Fun Home. Tragikomiks rodzinny
Esej Izabeli Filipiak Fun Home, czyli żałoba po nieobecności
Tłumaczenie: Wojciech Szot, Sebastian Buła
Warszawa 2009
 
 
 
 
Alison Bechdel - amerykańska rysowniczka i autorka komiksów, najbardziej znana dzięki stripom komiksowym Dykes To Watch Out For. W 2006 międzynarodową popularność przyniosła jej autobiograficzna powieść graficzna Fun Home. Tragikomiks rodzinny. Alison urodziła się w Lock Haven w Pensylwanii. Jej rodzice byli nauczycielami, poza tym zajmowali się domem pogrzebowym. W 1981 roku skończyła Oberlin College i przeprowadziła do Nowego Jorku. Chodziła do wielu szkół artystycznych, których nie ukończyła i zaczęła pracować w przemyśle wydawniczym. W 1983 wysłała swoje stripy komiksowe do Womannews, w którym zaczęła regularnie publikować. Dykes to Watch Out For stały się z czasem jednym z najbardziej popularnych w Stanach cyklem komiksowym publikowanym początkowo w prasie, później w zbiorach. Po gigantycznym sukcesie Fun Home, Bechdel zaczęła pracę nad nową powieścią graficzną, której roboczy tytuł brzmi Miłość życia: studium przypadku (Love Life: A Case Study).

Izabela Filipiak, Fun Home, czyli żałoba po nieobecności (fragment):
Poszczególne poziomy retrospekcji (i introspekcji) w tej zajmującej opowieści rozsypałyby się, gdyby nie trzymała ich w karbach konstrukcja oparta na logice i precyzji. Introspekcja, przejawiana przez ludzi świadomych swojego wnętrza, chroni przed sadomasochizmem, służy do unikania przemocy w życiu codziennym, bo pozwala się porozumieć. Bechdel przez lata wypracowała sobie artystyczną metodę poznania świata, w której niepewność poznawcza nie prowadzi do zamilknięcia, tylko znajduje w niej dla siebie właściwe miejsce.

Fragmenty recenzji z prasy anglojęzycznej:
Wielowątkowy pamiętnik Alison Bechdel jest bez wątpienia komiksem roku (…) Będąc skomplikowanym listem miłosnym nie tylko do jej ojca, ale również do książek, które czytała, Fun Home emanuje dowcipem, prozą liryczną, błyskotliwością, szczerością i prawdą emocjonalną”. - Times (Londyn)
Opowieść – coming-out, studium nad skomplikowanymi relacjami między nami, a naszymi rodzicami i rola sztuki i literatury w kształtowaniu naszego życia (…) Błyskotliwy, pełen czarnego humoru i całkiem odważny, Fun Home czyta się jak nowoczesny, niebeletrystyczny American Gothic.
- Time - Best Comics of 2006

Gdyby Vladimir Nabokov był lesbijską, feministyczną autorką komiksów, możliwe, że stworzyłby coś podobnego – błyskotliwy, erudycyjny pamiętnik. - Ms. Fun Home wypełnia żal, współczucie, irytacja, frustracja, litość i miłość, zwykle w tym samym momencie i nigdy bez wszechobecnej, głębokiej ironii o niemal-niemożliwym do spełnienia postanowieniu pozostania szczerym wobec siebie i do ludzi, dzięki którym jesteśmy kim jesteśmy.
- Salon.com
Nagrody:
  • Książka Roku 2006 wg Time
  • Na listach najlepszych książek roku: Time, Entertainment Weekly, New York Time, People, USA Today, Salon, Los Angeles Times, San Francisco Chronicle, Village Voice, Times (Londyn), Newsday, Cleveland Plain Dealer, Minneapolis Star-Tribune, Milwakuee Journal-Sentinel, St. Louis Post-Dispatch, Time New York, Guardian (Wielka Brytania), Capital Times, The Advocate, Amazon.com, New York Blade, New York Magazine, Publisher Weekly
  • Zwycięzca: Stonewall Book Award, Publishing Triangle-Judy Grahn Nonfiction Award, Lambda Literary Award Eisner Award w kategorii "Reality-Based Work"
  • Finalista: National Book Critics Circle Award w kategorii pamiętnik/autobiografia
  • Nominowany do: GLAAD Media Award, Eisner Award w kategorii "Best Graphic Album"
  • Inne: wg. Entertainment Weekly - 68 miejsce na liście "New Classics", na liście The Guardian - "1000 powieści, które musisz przeczytać".

 

Rozmowa z Wojtkiem Szotem, tłumaczem i wydawcą, w radio TOK FM:...i Radio Euro:

 

Komiks można nabyc na stronach: www.abiekt.pl i www.sefer.pl 

Aby w dowolnym miejscu przeczytać naszego najnowszego newsa na wyświetlaczu swojego telefonu komórkowego, wyślij SMS o treści GNEWS na numer 71955 (koszt 1,22zł z VAT)

Chcesz być na bieżąco? Zaprenumeruj otrzymywanie nowych newsów przez SMS wysyłając na numer 79955 73955 SMS o treści GNEWS. Promocyjny abonament w cenie tylko 10,98 zł 3,66 zł (z VAT) obejmuje aż 30 kolejnych wiadomości (SMS'y wysyłane są w godz. 8-22).
KOMENTARZE (3)
  anka1956 - 2009-04-02 17:53:31
To najlepszy pamiętnik graficzny jaki ukazał się do tej pory na naszym rynku księgarskim.
  Wojtek - 2009-04-01 07:59:46
Bardzo doby komiks. Czytałem Bechdel po angielsku w Stanach wiec ciesze sie ze w końcu jest w Polsce.
Brawo dla tłumaczy!
  Andy - 2009-03-30 20:07:10
Świetny komiks!
Przeczytałem juz go 2 razy!
Ilość komentarzy: 3
Dodaj nowy komentarz
Twoje imię:

E-mail:

Treść:

Pogrubienie tekstu Kursywa Podkreślenie
Grafika:
Wpisz w okienko wygenerowaną liczbę:Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy umieszczanych przez zarejestrowanych użytkowników oraz zastrzega sobie prawo do usunięcia komentarzy sprzecznych z ideą portalu, działających na jego szkodę, niezgodnych z prawem oraz wulgarnych.

Nadużywanie swobody wypowiedzi oferowanej zarejestrowanym użytkownikom może doprowadzić do nałożenia na konto bana na komentarze lub jego usunięcia.


W przypadku problemów z działaniem formularza, upewnij się czy w Twojej przeglądarce włączony jest JavaScript. Wszelkie błędy w działaniu należy, wraz z opisem oraz nazwą i wersją przeglądarki, zgłaszać webmasterowi.
Free porn Movies, HD porn tube gratis porno And German porn movies HD videos. Best deuporno Videos and High Quailty Porn porn videos All Locations Supported. And German sex videos porn Fuck movies sex porn, You porn videos porn videos, Sex Videos free porn videos, i like porn videos porn Und Beste porno filme feuchte sex , germany videos frei sex , neu german porns neu pornos
RSS     RSS Top 10 OKmarket Zarabiaj z nami... Reklama Kontakt
Dzisiaj urodziny ma:
» asmodel87 » Beren90

            Gej randki                                    

© 1997-2009 · Portal gejowo.pl · Twój portal Gej & Les